CERAMIKA+RAKU


RAKU to starożytna azjatycka technika zdobienia czerepów ceramicznych podczas wypału. W piecach opalanych, drewnem, ciekłymi węglowodorami lub gazem łatwo przeprowadzić ten proces obniżając na pewnym etapie temperaturę w warunkach atmosfery redukującej. Gwałtowne ochłodzenie czerepu wywołuje pojawienie się dekoracyjnych spękań glazury. W powstałe szczeliny dyfundują wtedy ciemniejsze cząstki dymu i sadzy z niepełnego spalania substancji organicznych i podkreślają rysunek harysu. Innym aspektem tak prowadzonego procesu wypału jest możliwość wytrącania jonów metalicznych w przypowierzchniowych warstwach rozgrzanego ciekłego szkliwa poprzez kontakt z atmosferą pieca o właściwościach redukcyjnych. Efektem zastosowania tej metody są charakterystyczne lustrzane powłoki glazur o tęczowych barwach. Ta metoda to właściwie zabawa w małego chemika o nigdy nie przewidywalnym wyniku końcowym. W zależności od tego czy w szkliwach będą się wytrącały metaliczne cząstki z dodatnich jonów ołowiu, srebra, miedzi, bizmutu, można oczekiwać coraz to innych efektów. Atmosferę rozgrzewa jeszcze fakt, że taki wypał to radosne, wspólne przedsięwzięcie techniczne, przy gorejącym piecu, przedłużające się najczęściej do późnych godzin nocnych.

Pracownia ceramiczna to po części laboratorium chemiczne wysokich temperatur a ostrożność i uwaga są tu bardzo wskazane, dlatego nasze imprezy sa ubezpieczone i staramy się przestrzegać przepisów BHP. Dużą rolę odgrywa tutaj zastosowanie różnych domieszek do ceramicznych surowców. Tlenki metali szczególnie żelaza, miedzi, kobaltu ale także inne związki: węglany, siarczany, chlorki odpowiednio zastosowane pozwalają na uzyskanie niestandardowych oryginalnych efektów dekoracyjnych. Inną sprawą jest możliwość rygorystycznego przestrzegania sprawdzonych ceramicznych receptur i wykorzystania kupowanych od producentów gwarantujących określone wyniki gotowych szkliw. Tu, przy zachowaniu odpowiednich standardów czystości, można się cieszyć osiągnięciem efektu kolorystycznego czy fakturowego na powierzchni ceramicznego czerepu przewidzianego wcześniej, już na etapie projektu.

Lata naszych doświadczeń pozwalają czasem odważniej puścić wodze technologii w oczekiwaniu oryginalnych, unikalnych rezultatów wypału. Związki chemiczne służą wtedy nie tylko do dekoracji ale także do otrzymania egzemplarzy pokazowych mających wartość edukacyjną: Co się stanie gdy…?. Akurat ostatnio większość szkliw do wypałów plenerowych, kiedy to nie ścisłe przestrzeganie standardów technologii ale raczej dużo radości z osiągnięcia zupełnie oryginalnych wyników jest priorytetem, modyfikujemy sami. Uważamy iż takie pozaprodukcyjne, ale nie pozaproduktywne, rozszerzenie palety technologicznej daje uczestnikom większą satysfakcję niż stres, że się coś nie uda. Tak czy inaczej najczęściej wypalają się “ale piękne skorupy!!!”.

Zapraszamy na Letnie Warsztaty Artystyczne 2018

Dajemy nocleg, materiały warsztat i wsparcie instruktora. Ceramikę zabieramy ze sobą 🙂
Warunki życia na plenerze można kształtować w zależności od zasobności portfela i preferencji towarzyskich. Możliwy zarówno nocleg w szkole na Żmijowiskach (standard schroniskowy, własne śpiwory) jak i bardziej luksusowe kwatery prywatne w okolicy. Wyżywienie zazwyczaj organizujemy samodzielnie we wspólnej kuchni.

Zapisy:

Imię i nazwisko (wymagane):

Adres e-mail (wymagane):

Telefon kontaktowy:

Termin:

12-18 lipca 2021inny

Uwagi (np. inny termin, przyjazd z osobą towarzyszącą, z rodziną, ze zwierzakiem):

Zdjęcia z poprzednich warsztatów: