WITRAŻ


Szukając inspiracji na Powiślu Lubelskim w miejscowości Zagłoba na Dratowie natrafiamy na kościół projektu Kazimierza Skórewicza z początku XX wieku. Wewnątrz nawy, w otworach okiennych można podziwiać wyjątkowej urody nowoczesne w swym wyrazie witraże ze scenami z życia Chrystusa. Z umieszczonych inskrypcji można dowiedzieć się, że witraże ufundowały okoliczne wsie. Chcemy nawiązywać do tradycji rzemiosła witrażowniczego podczas naszych warsztatów
U nas poznasz najpopularniejszą technikę wykonywania witrażu, technikę Tiffany’ego. Najpierw przygotowuje się szkic rysunkowy i projekt uwzględniający zalety przezroczystości i nasycenia kolorów jakie można osiągnąć w kompozycji witrażowniczej. Ze szklanej tafli wycina się pojedyncze fasety i szlifuje ostre krawędzie. Brzegi faset owijane są taśmą miedzianą a potem wygładzane. Stosuje się taśmy różnych grubości. Przygotowane części witrażu układa się obok siebie, taśmę opiętą na brzegach smaruje topnikiem po czem lutuje cyną. Wszystkie złącza po obu stronach powinny być zlutowane. Lutowane połączenia faset witrażu mogą być potem patynowane na kolor czarny lub złotawy. Jest to technika szczególnie odpowiednia do tworzenia witraży złożonych z wielu drobnych części o wymyślnych kształtach trójwymiarowych użytkowych przedmiotów np. abażurów dekoracyjnych lamp.

Zapraszamy na DOBRE SOBIE Wiejskie Letnie Warsztaty Artystyczne 2018.

W cenę wliczone nocleg, materiały i korzystanie z podręcznego warsztatu witrażowniczego, osobiste środki ochrony oraz wsparcie instruktorów.
Warunki życia na plenerze można kształtować w zależności od zasobności portfela i preferencji towarzyskich. Możliwy zarówno nocleg w szkole na Żmijowiskach (standard schroniskowy, własne śpiwory) jak i bardziej luksusowe kwatery prywatne w okolicy. Wyżywienie zazwyczaj organizujemy samodzielnie we wspólnej kuchni.

Zapisy:

Imię i nazwisko (wymagane):

Adres e-mail (wymagane):

Telefon kontaktowy:

Termin:

12-18 lipca 2021inny

Uwagi (np. inny termin, przyjazd z osobą towarzyszącą, z rodziną, ze zwierzakiem):

Zdjęcia z poprzednich warsztatów: