WITRAŻ


Szukając inspiracji na Powiślu Lubelskim w miejscowości Zagłoba na Dratowie natrafiamy na kościół projektu Kazimierza Skórewicza z początku XX wieku. Wewnątrz nawy, w otworach okiennych można podziwiać wyjątkowej urody nowoczesne w swym wyrazie witraże ze scenami z życia Chrystusa. Z umieszczonych inskrypcji można dowiedzieć się, że witraże ufundowały okoliczne wsie. Chcemy nawiązywać do tej tradycji rzemiosła witrażowniczego podczas naszych warsztatów
U nas poznasz najpopularniejszą technikę wykonywania witrażu, technikę Tiffany’ego. Najpierw przygotowuje się szkic rysunkowy i projekt uwzględniający zalety przezroczystości i nasycenia kolorów jakie można osiągnąć w kompozycji witrażowniczej. Ze szklanej tafli wycina się pojedyncze fasety i szlifuje ostre krawędzie. Brzegi faset owijane są taśmą miedzianą a potem wygładzane. Stosuje się taśmy różnych grubości. Przygotowane części witrażu układa się obok siebie, taśmę opiętą na brzegach smaruje topnikiem po czem lutuje cyną. Wszystkie złącza po obu stronach powinny być zlutowane. Lutowane połączenia faset witrażu mogą być potem patynowane na kolor czarny lub złotawy. Jest to technika szczególnie odpowiednia do tworzenia witraży złożonych z wielu drobnych części o wymyślnych kształtach trójwymiarowych użytkowych przedmiotów np. abażurów dekoracyjnych lamp.

Właśnie mamy za sobą dwutygodniowe warsztaty wakacyjne w lipcu 2016, ale już zapraszamy na warsztaty w przyszłym roku.

Koszt wakacyjnych warsztatów:
50 zł/doba,
w przypadku osób towarzyszących: 15 zł/doba

W cenę wliczone nocleg, materiały i korzystanie z podręcznego warsztatu witrażowniczego, osobiste środki ochrony oraz wsparcie instruktora.
Wyżywienie zazwyczaj organizujemy samodzielnie we wspólnej kuchni lub żywimy się w zaprzyjaźnionych gospodarstwach.

Zdjęcia z poprzednich warsztatów: