EDYCJA 2015

 

W roku 2015 skierowaliśmy naszą kreatywność na specyficzny tor. Spojrzeliśmy na nasze prace i życie z punktu widzenia związków BOTANIKI z MATEMATYKĄ. Powstało kilka interesujacych graficznych projektów w technice sitodruku. Można było uczestniczyć w korektach i dyskusjach o tym w jaki sposób matematyka może nas inspirować do stworzenia projektów artystycznych. Jak wykorzystywać środki graficznego wyrazu i odpowiednią technologię.

W scenerii Żmijowisk na Powiślu Lubelskim, Skarpy Dobrskiej, Dąbrówki i Starego Okala, do 6-10 km na południe od Kazimierza Dolnego uczestnicy warsztatów brali udział w odbywających się równolegle sesjach warsztatowych prowadzonych przez instruktorów z warszawskiej ASP i Wydziału Sztuki w Radomiu. Był to już 17-ty rok prowadzenia przez nas warsztatów plenerowych. Co roku odbywają się warsztaty ceramiki, witrażu, linorytu, prowadzone przez Piotra Szambelana (ANGOBA, Shapes Maker http://shapesmaker.com) pod egidą Fundacji NA DOBRE.
Prowadzone były warsztaty powikłanej architektury (z wikliny i suszonej gliny), sztuki ziemi (ceramika) i muzyki ziemi (tworzenia ceramicznych instrumentów muzycznych). Organizowane pod okiem muzyków próby i koncert dały okazję do integracji społeczności wiejskiej z przyjezdnymi letnikami.
Nie porzucaliśmy dotychczasowych doświadczeń (ceramika, witraż Tiffany’ego) ale tym roku było graficznie (serigrafia, linoryt, czerpanie papieru), a w akcji było można również zobaczyć zaawansowane technologie (druk 3D) w zastosowaniach designerskich i plastycznych.

Warsztaty w 2015 roku nosiły roboczy tytuł ZASIEW.
Pełny cykl spotkań plenerowych z BOTANIKĄ i MATEMATYKĄ zakończy organizacja objazdowej, zbiorowej wystawy, częściowo obecnej również w sieci internet na stronach naszej fundacji. Będziemy prezentować rezultaty naszych spotkań w kilku dość “reprezentacyjnych” miejscach 😉

DESIGN NA DOBRE
Ceramika z Wypałami Raku
Witraż Tiffany’ego

oraz Druk 3D

PAKIET GRAFICZNY:
Serigrafia
Linoryt

Kilka dni, przeznaczyliśmy na turystyczną eksplorację bardzo interesującego regionu Powiśla Lubelskiego, Kazimierza i Janowca. Jak zwykle warte odwiedzenia były Oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w tym Oddział Żmijowiska (http://www.mnkd.pl/grodzisko-zmijowiska-rekonstrukcje-obiektow-archeologicznych-na-grodzi)
Na zaproszenie, odwiedziliśmy również archeologów eksplorujących stanowiska na Chodliku.(http://www.iaepan.edu.pl/a/index.php?option=com_content&view=article&id=641:chodlik&catid=553:projekt&Itemid=2134&lang=pl)